Utgåva:  
Du är inte inloggad    Logga in / Ny användare
Recension / CD

Mofeta & Jerre
Bomben

Pumpa Records/Universal Music | Släpptes tisdag 9 mars 2010
Recenserad av Ametist Azordegan
GAFFA
3 stjärnor3 stjärnor3 stjärnor3 stjärnor3 stjärnor3 stjärnor
3 stjärnor
Läsarna
Ännu inte betygsatt av läsarna
Betygsätt själv genom att logga in föra musen över stjärnorna ovanför.

En av förra årets mest efterlängtade album äntligen ute.

Debutalbumet "Bomben" rymmer berättelser om att hålla drömmarna i sikte och jobba hårt för att nå dem, levererade med smått mallig ton av Mofeta som är en av landets bästa freestylerappare.

Låttexterna består dock genomgående av förvånansvärt enkla uttryck och formuleringar. Visst, det finns en fördel med simpla låttexter, de blir lättillgängliga och når en bredare publik. Men bitvis känns rader som "jag är grym som fan" rätt tunt och man önskar större mental stimulans.

Detta kombineras med rätt blygsamma jazz- och funkinfluenser. Spåren är framtunga och domineras av rapen vilket bitvis gör att det hela upplevs som forcerat. Resultatet blir en rätt klen musikalisk upplevelse och man får känslan att den skickliga producenten Jerre, som även spelar de flesta instrumenten på spåren, inte riktigt landat i skapandet. Han borde kanske göra anspråk på mer utrymme för att jamma loss, och låta musiken diktera låtarnas skeende.

(Utgiven 10/2)

Tipsa en vän
Var först med att kommentera!

Logga in för att kommentera.

Har du ingen användarprofil på GAFFA.se? Klicka här för att skaffa dig ett GAFFA-konto..