Utgåva:  
Du är inte inloggad    Logga in / Ny användare
Recension / Live / Söndag 2010-08-15 11:55

Reflection Eternal (Talib Kweli & Hi-Tek)
Azalea, Way Out West,
lördag 14 augusti 2010

Recenserad av Daniel Magnusson
GAFFA
5 stjärnor5 stjärnor5 stjärnor5 stjärnor5 stjärnor5 stjärnor
5 stjärnor
Läsarna
5,00 stjärnor i snitt (efter 1 röster)
Betygsätt själv genom att logga in föra musen över stjärnorna ovanför.

Talib Kweli och Hi-Tek bjöd på årets mest minimala höjdpunkt.

Det är lätt att älska Talib Kweli. Han går sin egen väg, låter sig inte toppstyras eller bli ännu en fattig del av MTV Cribs. Och han slår för närvarande precis alla på fingrarna när det kommer till att spotta rhymes. På Azalea-scenen går han gång på gång a capella och man flyter bara med, fångas upp och fascineras.

Till Sverige och Way Out West har han den här gången tagit med sig sitt nygamla projekt Reflection Eternal. Ett projekt som han har tillsammans med High-Tek och som genom åren har gått från full karriär, till vila, till full karriär igen. Tack och lov. För årets "Revolutions Per Minute" mäter sig med Kwelis tidigare klassiker: "Quality" från 2002 och Reflection Eternals självbetitlade förstagiv. Och den gör sig löjligt bra live.

Den minimala scenutstyrseln gör det möjligt att koncentrera sig bara på Kweli och hans högra hand High-Tek och se dem skifta positioner mellan rampljus och turntable. Och givetvis får vi versioner av "In This World" och "Ballad Of The Black Gold" rakt mot oss. Inget sticker ut, men inget känns heller onödigt. Det är en timmes ryggsäcksnedtyngd hiphop av högsta klass.

Mot slutet bjuder duon på en vacker, om än politiskt korrekt, hyllning till Gang Starrs nyligen bortgångne medlem Guru och jag inser i samma stund att jag beskådar en del av årets festivalhöjdpunkt.

Tipsa en vän
Var först med att kommentera!

Logga in för att kommentera.

Har du ingen användarprofil på GAFFA.se? Klicka här för att skaffa dig ett GAFFA-konto..