
Tidigare i år skrev GAFFA om The Challenge som Mats Johansson är initiativtagare och upphovsman till. Det är en utmaning där artister från sju länder i tre världsdelar går ihop och skriver om låtar med mål att samla in pengar till cancerforskning. Nu är det äntligen dags för skivsläpp, närmare bestämt den 19 december.
– Vi fick lov att börja tacka nej till artister som ville medverka, för att hinna få klart skivan, säger Mats Johansson i ett pressmeddelande.
I projektet On The Mend har tidigare över 70 svenska artister släppt låtar digitalt till förmån för cancerforskningen. Till en början handlade det om tolkningar av Foo Fighters-låtar. På den nya plattan är det främst originalmusik.
Albumet släpps både på vinyl och digitalt. Överskottet kommer även i fortsättningen att gå till förmån för cancerforskning och rehabilitering i Sverige och i artisternas hemländer.
Här kan du se vilka artister som är med i projektet:
Miracles of Modern Science (USA)
Inculcado (Norge)
Monkeyface (England)
The Heartbeat Band (Finland)
Hilda Heller (Sverige)
Sara Holmström (Sverige)
Erlend Fauske (Norge) ft On The Mend Band & Friends
Janne Schaffer (Sverige)
Pontus Engborg (Sverige, USA)
Sage Craigen (Australien)
Oliver Bohman (Sverige)
Slow Fox (Sverige)
Rubberfox/Gummiräven (Sverige)