
Staind-frontaren Aaron Lewis rasar mot både Bruce Springsteen och den senaste tidens rivningar av statyer i nya låten Am I The Only One.
Låten spelades live i Texas 12 mars på enn av Lewis solokonserter. Den amerikanska staten är en av de första staterna i USA som upphävt de tidigare corona-restriktionerna och möjliggjort livespelningar.
Det konservativa präglade stycket Am I The Only One kritiserar bland annat medborgare som inte är tillräckligt patriotiska, Bruce Springsteen och den senaste tidens rivningar av statyer – som tidigare rests för att hylla framträdande personer under Konfederationstiden.
"Är jag den ende som är beredd att blöda
Eller ta en kula för att vara fri?
Som skriker ’Va i helvete!’ till TV:n"
Han fortsätter senare:
"Och är jag den ende som är beredd att slåss
För min kärlek till det röda, vita och blåa?
Som brinner på marken
Medan statyer faller i en stad nära dig
Se hur sömmarna i flaggan löses upp
Är jag den ende som inte är hjärntvättad
Som försöker hitta en väg i det förlorade landet
Den ende som bryr sig
Och oroar sig för sina barn"
I slutet av låten skickar han kängan till The Boss:
"Är jag den ende som slutar sjunga varje gång de spelar en Springsteen-låt".
Lewis har frontat postgrunge-bandet Staind, från Massachusetts, sedan 1996. Han har tidigare uttalat gillande för Donald Trump och kallat det senaste riksrättsåtalet mot den förre presidenten för "författningsvidrigt".
LÄS OCKSÅ: Coronaskeptisk rocksångare testar positivt för covid-19