
The Juan MacLean
Everybody Get Close
The Juan MacLean: Everybody Get Close
GAFFA
Album / DFA Records
Utgivning D. 2011.10.18
Recenserad av
Mats Almegård
Tio låtar, elva spår. En låt i två versioner. Från handclaps och tokig gladhouse via acidknorrar och djupaste dub. Det hinns med mycket på Everybody Get Close.
Nu är det här inget som ska ses som ett riktigt album, utan snarare som en statusrapport. The Juan Maclean befinner sig lite varstans år 2011. Det hårdare dansgolvsmaterialet och de poppigare radiodängorna funkar kanske inte helt och hållet bredvid varandra – så som de presenteras här blir glappen för stora. Men så ska denna samling kanske också bara ses som en liten hållplats på vägen mot nästa album.
En liten inblick i Juan Maclean-världen där många influenser blandas och förhoppningsvis smälts ner till en helgjuten platta alldeles strax. Hårda acidbomben Let´s Talk About Me och dubbiga Deviant Device är favoritspåren.