Nyhet

Yasin planerade arenaspelning – stoppades av polis

Yasin skulle ha hållit sin största konsert någonsin på Tele2 Arena i Stockholm den 7 september, men evenemanget ställdes in efter avrådan från polisen.

Rapparen Yasin, som hade planerat att hålla sin största konsert någonsin på Tele2 Arena i Stockholm, fick sin spelning avbruten på grund av säkerhetsskäl. Beslutet, som fattades efter rekommendation från polisen, bekräftades i en kommande bok om artisten, rapporterar Dagens ETC.

Den 7 september 2024 skulle Yasin ha stått på scenen inför tusentals åskådare, med biljettförsäljningen planerad att inledas i samband med lanseringen av hans singel Hur Som Helst. Men evenemanget ställdes in i sista stund, efter att arrangören fått en rekommendation från polisen att inte genomföra konserten.

Enligt Mohamed Yussuf, författare till boken Nation Av Poeter, ska arrangören ha dragit sig ur efter att polisen uttryckt oro för säkerheten, vilket ledde till att hela projektet avblåstes.


Polisen kan stoppa eller upplösa evenemang om det finns risk för allvarliga ordningsstörningar. Trots avbrottet har flera inflytelserika personer inom musikbranschen uttryckt sitt stöd för Yasin, och nya försök görs för att arrangera en spelning på en större arena, skriver Aftonbladet.

Yasin har också flera festivalspelningar inbokade under sommaren. Hans medverkan har lett till kritik, särskilt i samband med festivalen Alive.

Yasin dömdes 2021 för förberedelse till människorov, ett brott kopplat till Vårbynätverket. Han avtjänade sitt straff och har sedan dess sagt att han har lämnat sitt tidigare liv bakom sig. Arrangörerna av Alive har stöttat honom och hans nya inriktning.


– Vi kan bara stå bakom att han valt en ny inriktning i sitt liv: Att fokusera på musiken. Det tycker jag räcker för oss. Det är det positiva i det hela. Han har avtjänat straffet. Det måste också finnas en väg bort och ett ljus i sammanhanget, sade Schultz till Borlänge Tidning.

LÄS OCKSÅ: KRÖNIKA: Kriminalitet sitter inte i kläderna

ANNONCE