Nyhet

Emmabodafestivalen 2011 ute med bandsläpp

Den hyllade indiefestivalen presenterar sina första bokade artister.

Medan Hultsfredsfestivalen slutade i konkurs och Arvikafestivalen låg risigt till, klarade sig Emmabodafestivalen undan med både publikrekord och goda framtidsutsikter. Sommaren 2011 är det återigen dags för indiekidsen att vallfärda till småländska Emmaboda.

Nästa års upplaga av festivalen kommer att äga rum 28 juli till 30 juli och nu har arrangörerna presenterat de första bokade artisterna. Two Door Cinema Club, Yelle, Skrillex, Vitalic, Fukkk Offf, Crystal Stilts, Niki and the dove, Ska´n`ska och SebastiAn lär allesammans finnas på plats.

Den första festivalen i Emmaboda arrangerades 1988. Arrangörerna har konsekvent satsat på indiemusik och i år var bland andra Crystal Castles, Johnossi och The Very Best dragplåster på festivalen.

ANNONCE