Nyhet

Streamade tjänster vinner ny mark

Mediavision har tagit fram statistik som visar att streamingtjänster spelar en allt viktigare roll i musikbranschen.

Enligt färska uppgifter användes streamingtjänster av 2,5 miljoner svenskar under första kvartalet 2010. På senare tid har dessa tjänster framför allt fått ett uppsving bland unga kvinnor. Mellan 15-24 är numera andelen tjejer lika stor som andelen killar när det gäller användandet av strömmande musikmedia.

Det är undersökningsföretaget Mediavision som har sammanställt den här undersökningen. Den omfattar 4875 intervjuer, som gjordes i första kvartalet 2010. Jens Häger på Mediavision presenterade all statistik under Förlagsexpo, som arrangeras av Stim. Granskningen visar att till skillnad från annan nedladdning fortsätter musiknedladdningen att peka nedåt. En tydlig utveckling första kvartalet 2010 är att andelen som kombinerar streamingtjänster med nedladdning ökar medan andelen som enbart ägnar sig åt nedladdning kraftigt minskar.

– Det är intressant att i undersökningen se en samverkande effekt av Ipred och bra lagliga alternativ. Bra lagliga tjänster medför att man lämnar sitt illegala beteende, säger Susanne Bodin, Stims kommunikationschef.


ANNONCE