Nyhet

Robyn medverkar i Gossip Girl

Sångerskan kommer att ha en cameoroll i den amerikanska TV-serien.

Under Robyns senaste besök i USA, som bland annat innefattade ett uppträdande på MTV Video Music Award, passade hon på att hoppa in i TV-serien Gossip Girl.

I ett kommande avsnitt av serien, där man får följa med rika ungdomar på Upper East Side i New York, spelar hon rollen som sig själv och uppträder på ett födelsedagskalas.

För MTV säger hon:


– Jag gjorde "Gossip girl" i går, men om jag ska vara ärlig vet jag inte så mycket om serien eftersom jag är svensk. Jag gjorde en scen där jag uppträdde, men jag skulle inte säga att jag skådespelar, snarare reagerar. Jag reagerar på saker runt omkring mig. Jag har inga repliker.

När avsnittet visas framgår inte, men för närvarande är det kanal 5 som har rättigheterna till serien i Sverige.

ANNONCE