En film om det legendariska New York-stället har just påbörjats.
Spelstället CBGB var en viktig del av New Yorks punk- och new wave-scen under sin storhetstid på 70- och 80-talet. Lisa Kristal Burgman, dotter till CBGB-ägaren Hilly Kristal, har i samarbete med ett par filmmakare påbörjat filmen som berättar historien om klubben, med fokus på åren 1974-76. Arbetet med filmen handlar just nu om att intervjua vänner och artister kring Hilly. Med tanke på den roll klubbägaren spelade i många musikers karriärer tror produktionsteamet att originalmusik frikostigt kommer lånas ut.
Hilly Kristal tänkte först inrikta CBGB på artister inom genrer som bluegrass och country, men stället blev snart grogrunden för spirande punkband. Artister som Television, Patti Smith och The Ramones fick alla ta del av Hillys scen som språngbräda för karriären.
Hilly Kristal gick tragisk bort i lungcancer 2007, året efter att CBGB tvingades stänga igen på grund av stigande hyror och ombyggnationer i området.