Nyhet

Coldplay är med singel

Lagom till festivalsommaren släpper bandet låten "Every Teardrop Is A Waterfall" digitalt.

Coldplay kommer till Göteborg och endagsfestivalen Where The Action Is 28 juni. Knappt 30 dagar innan når singeln "Every Teardrop Is A Waterfall" lyssnaren. Idag släpptes den till radio och 3 juni går den att införskaffa digitalt. Samma dag kommer man även att kunna strömma låten via Coldplays hemsida.

Vi ska spela på ett stort antal festivaler i sommar, så det är på tiden att vi ger er lite nytt material, hälsar bandets trummis Will Champion via coldplay.com. Om låten får en plats på det kommande albumet, som beräknas vara ute någon gång under hösten, återstår dock att se. Klart är att den blir uppföljaren till 2008 års miljonsäljande succé "Viva La Vida or Death And All His Friends".

Coldplay bildades i London 1998 och har i nuläget fyra album på sitt samvete. Debuten "Parachutes", från 2008, låg länge etta på Englands albumlista och nominerades till Mercurypriset.


ANNONCE