Nyhet

Miss Li återkommer i amerikansk tv-serie

Gör sin röst hörd två gånger på raken.

Miss Li har genom åren haft med en rad låtar i amerikanska tv-serier, som "Weeds", "Desperate Housewives" och "Grey's Anatomy". Hon har dock aldrig haft med låtar i två avsnitt i rad. Men det har det blivit ändring på nu. Från och med denna vecka tillhör hon den lilla skaran artister som lyckats med bedriften att höras med sin musik i två episoder på raken. I förra veckans avsnitt av "Grey's Anatomy" kunde den amerikanska publiken höra "Devil's taken her man" och igår, 13 oktober, spelades singeln "Hit it!" upp.

Båda låtarna är hämtade från Miss Lis senaste album "Beats & bruises", som kom ut 16 mars. Skivan fick fyra av sex stjärnor av GAFFA:s Magnus Sjöberg som hörde en artist under utveckling:

"Jag gillade, och gillar, Miss Li; jag gillade den där lite opretentiösa sidan. Och det finns ett par låtar här som låter lite väl ... sökta. Men som helhet tar jag det till mig fullt och fast, och hoppas att det fortsätter att utvecklas häråt."


Miss Li besöker SVT:s "Moreaus med vänner" nu på söndag, 16/10

ANNONCE