Nyhet

”Störst inflytande internationellt vid sidan om Abba”

Med den motiveringen tilldelades Refused musikaliskt hederspris.

Musikexportpriset gavs under dagen ut och Umeås egna stolthet Refused var en av vinnarna som kammade hem årets hederspris för sin internationella succé. 

"Kanske den svenska grupp som haft störst musikaliskt inflytande internationellt vid sidan om Abba", löd motiveringen som var minst sagt smickrande.

Priserna delades ut av handelsminister Ewa Björling på ceremonin som hölls på regeringskansliet i Stockholm. 


– Vi började spela på 90-talet, under den socialdemokratiska eran och det är tack vare ABF och möjligheten att spela på fritidsgårdar som vi står här, sa Refused under ceremonin. 

Refused som är ett av hardcore-scenens största band genomförde i fjolas en världsturné för att sedan avsluta på hemmaplan då de spelade på Excel Arena i Umeå. Bandet framförde även sin första spelning sedan 1997 på hemmaplan, en spelning som var hemlig framtill händelsen och blev succéhyllad. 

På ceremonin utdelades även priset för årets musikexport vilket gick till producenten och låtskrivaren Johan Schuster, känd under namnet Shellback. Han tog tillfället i akt för att tacka sin kollega Max Martin och kallade honom för både mentor och skapare. 


Shellback som har varit med och arbetat med Maroon 5 och Christina Aguileras Moves Like Jagger och rakas just nu som den hetaste musikproducenten i världen. 

ANNONCE