Nordligt samarbete bakom sockersöt pop-musik.
Be The Bear är en pop-duo bestående av dansk-engelska sångerskan Christina Wehage och den svenska producenten Mattias Bolin. De båda träffade varandra under sommaren 2009 i Göteborg och har sedan dess spelat in musik tillsammans. De släppte sin första EP Fireships under vintern 2011 som sedan följdes upp av hitsingeln Bad Things. Duon har efter det hyllats världen över och Christina Wehages röst har jämförts med bland annat Björk och Florence Welch.
Tidigare har Be The Bear engagerat sig i välgörenhetsarbete då de 2011 skänkte sin låt Heart On A Line till organisationen Ung Cancer. De har även medverkat med låtar i reklamfilmer.
Nyligen släppte Be The Bear singeln Bump som redan spelas varm på radiokanalerna och nu har de även gjort den tillgänglig för lyssning på nätet. Lyssna på deras nya singel Bump här nedan, eller gå direkt in här och välj download.

