Vinnarna i Shure Call For Legends får bland annat möjligheten att spela på Montreux Jazz Festival och spela in en EP med en erkänd producent.
Mikrofon- och ljudtekniktillverkaren Shure arrangerar en band-tävling där alla osajnade europeiska band, det vill säga band utan skiv- eller publishingkontrakt, kan slåss om fina priser. Första priset är Shure-prylar för 3 000 euro, en konsert på en av de öppna scenerna under Montreux Jazz Festival 2014 och tre dagars inspelning i Kore-studion i London (på bild, red.) med producenten/teknikern Chris Kimsey bakom rattarna och spakarna på mixerbordet. Slutresultatet blir en färdig EP med vinnarna av Shure Call For Legends-tävlingen.
Anmälningen till tävlingen öppnade redan den 7 oktober och pågår till den 27 december. Om någon vill delta ska en låt och en kort videopresentation laddas upp på Shures tävlingssida. Finalisterna väljs ut av Shure och därefter väljs vinnaren av en jury, bestående av Chris Kimsey, Peter Frampton, Matieu Janton (ordförande, Montreux Jazz Festival Foundation) och Antonie Erroll (A&R på Universal Music Group Holland).
– Musikbranschen kan bara överleva om vi stöttar nya talanger och därför ska det bli mycket roligt att få höra tävlingsbidragen. Jag lyssnar särskilt efter nyskapande band, som är kreativa och har något verkligt originellt att erbjuda, säger Chris Kimsey i ett uttalande.
Matieu Janton fyller i:
– I nästan ett halvt sekel har Montreux Jazz Festival utgjort en plattform för konstnärer att utveckla sig, för nya talanger likväl som för etablerade namn, från jazz till rock och alla genrer däremellan. Vi är mycket stolta över att vara en del av denna fantastiska tävling, som ger nästa generation kreativa musiker en möjlighet att få sitt genombrott.
