GAFFA – alt om musik
Den här veckan är det svensk musik som dominerar runt om i Sverige. Många av våra stora namn är på turnerande fot, och här är några stopp på vägen du inte vill missa:
VINTERGALAN 2016
Ja, det nalkas ju ändå jul och ett halvår av kyla, snö och allmän kaos. Så varför inte göra det bästa av situationen? Vintergalan i Malmö bjuder på en rad olika artister och dessutom kan man både äta och dricka gott. Med artister som Miriam Bryant, Ace Wilder, Timbuktu och Petter kan det ju bara inte gå fel. Dags att ta adventsfirandet till en helt ny nivå!
Malmö Arena. Malmö, 1-3 december
HURULA
Kritikerrosad spelning på Pustervik i Göteborg förra veckan. Norrlänningen reser vidare och gör ett stopp i Stockholm. SJÄLVKLART ska man se Hurula om man har chansen. Missa inte!
Vasateatern, Stockholm, onsdag 30 november
AMANDA BERGMAN
Älskad och hyllad efter framträdandet med Håkan Hellström på Scandinavium i helgen. Hon förtjänar definitivt en egen scen. Varför inte i Borås?
Borås konstmuseum, Borås, torsdag 1 december
Andra konsertmåsten i veckan:
JOY
Jazzhuset, Göteborg, torsdag 1 december
TIGER LOU + ROME IS NOT A TOWN
KB, Malmö, fredag 2 december
TIMO RÄISÄNEN
Konserthuset, Göteborg, 2-3 december
KITE
Mejeriet, Lund, fredag 2 december
MATTIAS ALKBERG
Ebeneser kulturcentrum, Luleå, onsdag 30 november
KENT
Löfbergs Arena, Karlstad, fredag 2 december
Vida Arena, Växjö, lördag 3 december
