Nyhet

I höst står Carl-Johan Vallgren på scenen – för första gången på sex år

Han ger två efterlängtade konserter i november – här kan du se honom

Det var sex år sedan sist, nu kliver Carl-Johan Vallgren upp på scenen igen. Den 2 och 3 november är det dags för två mycket efterlängtade konserter på Södra Teatern i Stockholm.
 
Vad har jag sysslat med under tiden? Skrivit några böcker, levt, varit småbarnsförälder, knappt tittat åt en gitarr. Och så plötsligt, i våras, var den tillbaka igen: lusten att syssla med musik, skriver Carl-Johan i ett pressmeddelande och fortsätter sedan med:
 
– Och nu är det dags. Det blir två unika kvällar på Södra Teaterns anrika scen. Blandade låtar från hela min musikkarriär - vissa mer kända, andra totalt okända, en del har aldrig tidigare framförts live. Och för att hålla musikerna alerta kommer ingen kväll att bli den andra lik. Och mellansnacket; en hel del har ju hänt i vårt land på de sex år som hunnit gå; det är dags att ta bladet från munnen.  
  
– Kanske kan man kalla det en comeback? Eller möjligen blir det två avskedsföreställningar? 
Vi får se när vi är där. Jag har fortfarande böcker kvar att skriva. Kanske dröjer det innan jag hittar till en scen igen, kanske inte.
 
 

 

ANNONCE