Från 9–12 juli står herrgårdsbyn Jäneda i Estland, bara en timmes tåg- eller bilresa från huvudstaden Tallinn, värd för den andra upplagan av KIKUMU – en festival för film, konst och musik.

Som en av regionen mest spännande nya festivaler lockar KIKUMU till sig internationella legender som Panda Bear & Sonic Boom, Gilles Peterson, Booka Shade och Peter Bjorn and John mitt bland Estlands historiska arkitektur, skogar och sjöar.
Totalt omfattar fyradagsprogrammet över 40 artister på fem scener, inklusive ett omsorgsfullt kurerat urval av de mest spännande namnen från Estlands samtida musikscen, med genrer som spänner från modern jazz till psych-rock till eklektisk dansmusik.
Född ur viljan att få människor att bryta sig loss från genre-bubblorna, eller festivaler för ”de invigda”, satsar KIKUMU på att avslöja den röda tråden genom all slags skapande verk som har ambitionen att vara längre än bara ett ögonblick, femton minuter eller ett enda år.
Festivalens namn – KIKUMU – är format ur orden Kino (film), Kunst (konst) och Muusika (musik), vilket betyder att festivalen vid sidan av musikprogrammet inkluderar särskilda film- och konstprogram.
Inom konstprogrammet deltar sju av Estlands ledande gallerier för modern konst som visar upp kurerade utställningar i de labyrintartade utrymmena i Jäneda utbildningscentrum – en före detta sojetiskt lantbrukshögskola som senare blivit utnämnd till en av de viktigaste estniska byggnaderna från förra århundradet och nu är det osannolika navet för en av Baltikums mest ambitiösa oberoende festivaler.
Filmprogrammet är kurerat av Kino Sõprus, Estlands äldsta arthouse-biograf med visningar som äger rum i Jäneda herrgård, byggd 1915.
Svenska indie-gigantera Peter Bjorn and John, som firar 20-årsjubileet av sitt största album, Writer's Block”, kommer att ge sin första konsert i de baltiska staterna. Dessutom kommer Panda Bear som är berömd från Animal Collective och Sonic Boom som är känd från Spacemen 3 att uppträda den 12 juli, två dagar efter att de släpper sitt länge efterlängtade andra samarbetsalbum ”A ? of When”, vilket blir deras första offentliga framförande av albumet.
KIKUMU 2026 ser också den legendariska radioprogramledaren Gilles Petersons, ofta hyllad som världens bäste DJ, återkomst. Han kommer återigen att förvandla söndag till en ny fredag.
”Inget kändes forcerat eller konstlat: atmosfären var stressfri, kontemplativ och rik på sinnesintryck.” skrev Giulia Galbati om den första KIKUMU-festivalen som hölls 2025. ”Återhållsam till skalan, men rik i anden, denna fösta utgåva av KIKUMU var mer än ett kulturevenemang, den kändes som ett levande ekosystem av konst och upplevelser, rotat i traditionen men ändå strävande mot nya möjligheter”, la hon till.
Så se några konserter, simma i Kali-sjön, bara fem minuters promenad från festivalområdet, njut av god mat och dryck, utforska en konstutställning, se kanske en film inspirerad av H. G. Wells och dansa sen in på småtimmarna. KIKUMU har allt det och någonting för alla.













