När man befinner sig i en period där man inte kan nå ut till sin publik på samma sätt som man kunde tidigare så är det viktigt att hitta nya vägar. Man kan anordna spelningar online, ha frågestunder i diverse sociala medier. Eller varför inte anordna ett virtuellt event för publiken
Det är snart två år sedan man hade en normal kontakt med andra. Man gick på stora konserter, som band spelade man inför stor publik och allt var som det alltid hade varit. Det förändrades snabbt och det är förändringar vi kommer att känna av under lång tid.
Trots att tiderna förändrats så behöver man kunna hålla kontakten med sin publik. Det räcker inte med att ge ut ett par låtar på Spotify, både man själv och publiken vill ha mer. Det finns dock olika sätt att nå ut till sin publik som inte innebär att man behöver ta onödiga risker. Vi ska gå igenom tre av dessa i denna text.
Virtuella events
En möjlighet som man inte sett alltför många band utnyttja till sin fulla potential är att a ett virtuellt event. Alltså något större, med en dagordning och möjlighet till att prata direkt med bandet. Det finns möjligheter till att göra det till en skräddarsydd upplevelse som passar både bandet och publiken.
Man kan varva uppträdanden med frågestunder och perioder där man berättar om sin historia och vad man har för planer för framtiden. Tanken är att detta är en större händelse och att man låter det ta sin tid. Om man känner att det blir för stort kan man givetvis bryta ner det i mindre events också.
Streama live
Ett av dessa mindre events, som dessutom kan göras mer ofta, är att spela live samtidigt som man streamar. Man kan streama på YouTube eller Instagram eller någon av de andra sociala medierna. Tanken är att man ger publiken något mer än bara låtarna på albumet. Att man ger dem ett uppträdande.
Vissa lägger mycket tid på detta och förbereder varenda sekund. Andra slår sig ned med sin gitarr och låter det utveckla sig på det sätt som kommer naturligt. En artist att ta inspiration av här är Marc Rebillet. Han sänder live då han, utan särskilda planer, skapar musik. Det är musik som får en att vilja dansa och hans personlighet är en stor del av upplevelsen.
Ha en frågestund
Ett annat mindre event är att ha en frågestund. Det kan göras via Instagram Live där man sänder sin video live till tittarna, samtidigt kan de som tittar skicka in frågor i den chatt som rullar i den nedre vänstra hörnet.
Det är ett bra sätt att direkt interagera med sin publik. En annan populär variant är att göra en så kallad AMA på Reddit. AMA står för ask me anything och de som hittar dit ställer sina frågor i text och publicerar dem på forumet. Du väljer vilka du ska svara på och skriver ditt svar. Alla kan se både frågor och svar här.