– Hon klär sig som Grace Jones och Madonna, men musiken låter som en 20-årings Ibizamusik, säger M.I.A. i en intervju i NME.
Den trendsättande rapparen M.I.A. har i en intervju med NME avfyrat fler skottsalvor än vad man kan höra i hennes hit "Paper Planes" rakt mot Lady Gaga. Den fullkomligt haglar av dissar mot den amerikanska primadonnan.
Hon ifrågasätter bland annat alla produktplaceringar i Lady Gagas senaste video till låten "Telephone", men det stannar knappast där.
– Folk jämför mig med Lady Gaga, att vi blandar och spottar ut på samma sätt, men hon spottar ut exakt samma sak om och om igen! Inget i hennes musik återspeglar hennes tillkonstlade yta, säger M.I.A. till NME och fortsätter.
– Hon klär sig som Grace Jones och Madonna, men musiken låter som 20-årings Ibizamusik, du vet? Hon är inte progressiv någonstans, men hon är en god imitatör. Ibland låter hon ju fan mer som mig än vad jag gör!
M.I.A. och Lady Gaga ligger båda på skivbolaget Interscope, så det ska bli intressant att se hur de kommer att hantera en kommande familjefejd.





