Björn från Slagsmålsklubben och Tjompa från The High Fives går ihop under namnet CITY.
Som första tidning i landet kan nu GAFFA meddela att det tämligen nya bandet spelat in ett debutalbum som väntas släppas i början av nästa år. Första singeln finns redan tillgänglig på Youtube och lyder under titeln "Du ser lycklig ut, tur för dig".
CITY är ett musikprojekt bestående av Björn från Slagsmålsklubben och Tjompa, egentligen Tommi Levin, från The High Fives. Norrköpingsduon blev ett faktum 2009 och spelade inledningsvis på olika indieklubbar och festivaler, för att sedermera gå in i studion där inspelningen av bandets debutalbum började ta form.
– Vi bestämde oss för att gå halva vägen var och se hur det kunde bli och det resulterade helt enkelt i popmelodier och en slags discopop med mina låtidéer och Björns produktionsidéer. Det är ju väldigt stor skillnad på Citys musik jämfört med våra andra två band. Det är egentligen inget som är likt, berättar Tommi "Tjompa" Levin för Norrköpings Tidningar.
Men nu är det alltså bekräftat att materialet är färdigställt och att det ännu obetitlade albumet släpps i början av 2011. Första singeln "Du ser lycklig ut, tur för dig" har discopopduon dessutom spelat in en somrig musikvideo till, som du kan se här nedan.





