Nyhet

Linkin Park släpper nytt

Femte studioalbumet kommer i sommar.

Nu är dags för nu-metalbandet från Los Angeles att släppa lös sitt femte studioalbum. Albumet "Living Things" har fått releasedatum den 26 juni och blir uppföljaren till 2010 års "A Thousand Suns".

GAFFAs Bella Hansson var inte överförtjust i föregångaren och skrev så här om "A Thousand Suns":

"För den som är allergisk mot när metal blandas med synt och rap är det här definitivt inte en skiva man kommer köpa och älska. För er andra – grattis."


Det återstår att se om nya albumet levererar, Rolling Stone Magazine hävdar i alla fall att "materialet är bandets starkaste sedan megadebuten från år 2000". Skivan är samproducerad av Rick Rubin (mannen bakom bland andra Adele och Metallica) och Linkin Parks sångare Mike Shinoda.

Linkin Park slog igenom 2000 med sin miljonsäljande debut "Hybrid Theory", som 2003 följdes av "Meterora" och "Minutes To Midnight" 2007. Gruppen har totalt sålt över 60 miljoner album världen över.

ANNONCE