’’Det handlar om respekt, inte pengar’’.
Björk är väldigt tveksam till att släppa sin nya skiva Vulnicura digitalt. Skivan som släpptes i januari och ha ännu inte dykt upp på Spotify.
– Det känns fel. Jag vet inte varför, men det verkar galet. Man arbetar med något i två eller tre år och sedan bara: Okej, här får ni den gratis". Det handlar inte om pengar, utan om respekt. Respekt för hantverket och det arbete du lägger ned på det, säger Björk i en intervju i Fast Company, som är ett amerikansk affärsmagasin.
Sångerskan efterlyser nu en lösning på problemet, en musikens motsvarighet till Netflix, där titlar görs tillgängliga först en tid efter att de släppts.
– Först ser du filmen på bio och efter ett tag kommer filmen ut på Netflix. Det kanske är vägen som streaming borde ta, att det först blir fysiskt och sen kan du streama skivan, säger Björk i en intervju i Fast Company.
Läs GAFFAs recension av Björks Vulnicura här.
Se videon till Human Behavior här.





