GAFFA.se – allt om musik
Den legendariska gospel-gruppen Blind Boys Of Alabama har varit ständigt aktuell i över 70 år. I sann pionjäranda har de tänjt på gränserna av ras och genre och blivit en av de mest hyllade grupperna i modern musik. I vår återvänder de till Sverige för tre spelningar – i Malmö, Göteborg och Stockholm.
LÄS OCKSÅ: Bilden av rockstjärnan och Star Wars-karaktären sprids över världen
Bandet tog vid 1939 på Alabama Institute For The Negro Blind och har sedan dess hållit sig sysselsatta, minst sagt. Den här prisvinnande gruppen har upplevt det mesta i musik- och medborgarrättshistorien; från debutsingeln I Can See Everybody’s Mother But Mine 1948 och att ha överlevt Jim Crow-lagarna i den amerikanska södern, till att ha spelat för tre olika presidenter i Vita Huset, samt samarbetat med storheter som Mavis Staples, Stevie Wonder, Prince och Lou Reed.
LÄS OCKSÅ: Kollapsade på scenen
2017 släppte gruppen sitt senaste alster Almost Home. Albumet avhandlar det faktum att de två originalmedlemmarna inte blir yngre.. Med textrader som ”my work is done and I’m finally going home to see my maker”, erkänner de att de snart är hemma, men ändå är det klart att gruppen har som mål att fortsätta sprida sitt budskap om fred, glädje, och kärlek in i det sista.
Här ser du Blind Boys Of Alabama:
7/4 - Palladium, Malmö
8/4 - Lorensbergsteatern, Göteborg
9/4 - Göta Lejon, Stockholm
LÄS OCKSÅ: Way Out West med dragplåster – "en självklar headliner"