GAFFA.se – allt om musik
Wiktoria var en av de två bidrag som gick direkt till final i Melodifestivalens första deltävling. Men hennes låt Not With Me publicerades av misstag på Spotify – och i och med det riskerade Wiktoria att diskvalificeras från tävlingen, rapporterar Dagens Nyheter.
Det är mot reglerna att släppa en finalistlåt online eller på skiva innan alla bidragen är uttagna. Enligt Wiktorias artistrepresentant Nellie Sörman på Sony Music beror publiceringen på ett tekniskt fel.
– Det har uppstått ett tekniskt fel och låten har släppts av misstag. Vi jobbar just nu på alla möjliga sätt för att få ner den så snabbt som möjligt och är i kontakt med Spotify, säger hon till Dagens Nyheter.
Låten hann ligga uppe i närmare två dygn men var bortplockad från streamingtjänsten runt 15.30 på måndagseftermiddagen.
Ocn hu har SVT kommit fram till att låten inte diskas, trots regelbrott.
– Vi anser inte att skadan är sådan att vi behöver vidta någon åtgärd, skriver Anette Helenius, projektledare för Melodifestivalen på SVT till DN.
LÄS OCKSÅ: Ariana Grande erbjuds miljoner efter tatueringstabbe