Nyhet

Musiklegenden och aktivisten Johnny Clegg är död

GAFFA.se – allt om musik

Den sydafrikanske musikern och apartheidmotståndaren Johnny Clegg är död, han blev 66 år gammal. Den brittiskfödda sångaren, gitarristen och låtskrivaren somnade stilla in under tisdagen i familjens hem i Johannesburg efter flera års kamp mot bukspottkörtelcancer, skriver BBC.

Clegg, som även kallades ”white Zulu”, trotsade rasbarriärer under den sydafrikanska apartheidregimen – som censurerade honom. Han sjöng på både engelska, afrikaans och zulu och bröt mot rassegregationen som rådde under apartheid genom att spela med svarta musiker i sina band Juluka och Savuka.

1987 tillägnade han låten Asimbonanga till den fängslade Nelson Mandela, mannen som senare blev Sydafrikas president. Titeln betyder ”vi har inte sett honom” på Zulu och låten var den första som öppet krävde att Mandela frisläpptes. Myndigheterna förbjöd låten men den blev en nationell hit. Johnny Clegg kom även att uppträda på minnesstunden för Nelson Mandela 2013.


Se Johnny Clegg och Nelson Mandela uppträda tillsammans 1999:

 


ANNONCE