GAFFA.se – allt om musik
I en artikel hos Aftonbladet berättar journalisten Kerstin Weigl om hur hon minns rättegången mot Dramatenskådespelaren som på 90-talet dömdes för att ha hotat och misshandlat Josefin Nilsson. Hon var där och bevakade fallet, som nu uppmärksammats på nytt i och med dokumentären Älska Mig För Den Jag Är.
”Hon var rädd för att fastna på bild och bli igenkänd, och mycket modig eftersom hon talade direkt till mannen som hade gjort henne illa. Det hade jag aldrig varit med om tidigare i en rättssal”, skriver Kerstin Weigl.
Hon beskriver att Josefin Nilsson grät i stort sett oavbrutet under rättegången, och att hon talade direkt till sin förövare:
– Varför var du elak mot mig?
– Du har demoniska sidor. Det vet du. När du blir arg är det som att se döden i ögonen.
– Men jag tycker om dina goda sidor. Det är det som är så hemskt. Jag vet inte vem du är.
– Det är en sorg att det ska bli så hemskt mellan två människor som tyckt om varandra.
Den åtalade mannen å sin sida anlände till rättssalen för sent, han hade försovit sig. Kerstin Weigl beskriver det som att han var ”bekväm, avspänd, vagt bekymrad” och att han såg på Josefin Nilsson på samma sätt som man ”betraktar ett besvärligt barn”. Han menade att de händelser som tagits upp i tingsrätten var ett resultat av ”fyllesvammel” och hans ”häftiga temperament.” Han förklarade sig oskyldig till anklagelserna men menade att han kunde ”behöva en tankeställare om hur jag behandlar människor.”
Enligt Kerstin Weigl ska han sedan ha riktat sig mot Josefin Nilsson och bett om ursäkt:
”Du, förlåt mig.”
Hon svarade inte.
LÄS OCKSÅ: Lovar att aldrig mer jobba med gubbslem och skitstövlar