Nyhet

Liseberg gör stor musiksatsning – öppnar helt nytt nöjesområde

GAFFA.se – allt om musik

År 2019 satsar Liseberg stort på musiken. Inför säsongsöppningen slår de nämligen upp portarna till Hamnområdet, som är ett helt nytt utomhusområde med scener, restauranger och publikfaciliteter inför sommarens nöjesevenemang.

– Vi skapar en ny miljö som påminner om Nyhavn i Köpenhamn, en vibrerande stämning längs med kajkanten. Där man kan ta en god bit mat eller bara hänga i området för att lyssna på livemusik, säger Lisebergs VD Andreas Andersen i ett pressmeddelande.

Den nuvarande dansbanan Polketten kommer att nyttjas och tanken är att ge konsertpubliken en ny slags upplevelse genom att bland annat satsa tio miljoner kronor på akustikförbättringar samt ljud- och ljussättning i byggnaden. I samband med detta får scenen även ett eget namn: Lilla Scenen. Danskvällarna kommer att fortsätta som vanligt, men det konsertutbud som tidigare givits vid Taubescenen flyttas till den nya Lilla Scenen. Det innebär att publikkapaciteten för dessa evenemang blir dubbelt så stor.


– Det blir närmare en festivalstämning i Hamnområdet under konserterna. Vi har testat det här konceptet som en del av Stay Out West för några år sedan och insåg att resultatet blev väldigt bra, säger Per Alexanderson, underhållningschef på Liseberg, i pressmeddelandet.

Delar av området kommer att vädersäkras med hjälp av stora markiser och man bygger även till två nya utomhusbarer samt tredubblar antalet sittplatser. Totalt kommer området att rymma 3 500 ståplatser.

LÄS OCKSÅ: Ny studie: Dödsmetall gör inte lyssnare våldsamma


ANNONCE