Nyhet

Festivalrykten lägger ner – läs avskedsbrevet

GAFFA.se – allt om musik

Festivalrykten har under sina tio år vid liv kommit att bli en av svensk musikjournalistiks största portaler. Det som helt började som en plats för just festivalrykten förvandlades till ett media där man pumpade ut musiknyheter, recensioner och listor. Men nu är det dags att tacka för sig.

I ett inlägg på hemsidan och på Festivalryktens Facebook sammanfattar man tiden på följande sätt:

"10 år. 21 252 artiklar.
Det har varit galna rykten, många festivaläventyr och ett evigt sökande efter ny musik - men nu tackar vi för oss. Tillsammans med er har vi skapat ett eget universum; en plattform där musik fått stå i centrum. Från första stund har vi försökt utmana och inspirera med vår passion och drivkraft för musik och den magi som bara finns på festivaler. Men nu är tiden kommen – när ett nytt decennium står för dörren lämnar vi över. Kanske kommer en annan generation på en annan del av nätet vägleda oss framöver.


Men innan dess kommer vi avsluta det här decenniet med vårt mest ambitiösa projekt hittills – att summera 10-talet, så stay tuned. Och kom ihåg: musiken tystnar inte för att vi stängt kiosken. Men vi checkar ut, hänger vid någon skivback och tar en extra öl på Roskilde.

Extra stort tack till alla läsare och följare, vi kommer sakna er.
Tack för allt!

Vi ses 31 januari på Debaser för en sista fest!"

Och vi tackar Festivalrykten för en grym kulturgärning, massor av musiktips och hängiven musikjournalistik!


LÄS OCKSÅ: 24 färska skivor du bör kolla in


ANNONCE