GAFFA.se – allt om musik
Metallicas pedalentusiast och gitarrist Kirk Hammett släpper sin första solo-EP Portals i vår.
Skapandet av denna EP kommer sig av ett av Hammetts andra projekt, nämligen den första utställningen av hans skräcksamling It's Alive, där han skapade musik till utställningen. Det som började som ett soundtrack till utställningen har med tiden utvecklats till Portals.
Som Hammett själv konstaterar på Metallicas hemsida måste denna EP till stor del också förstås som ett audiovisuellt projekt, där olika soundtrack utspelas under de fyra instrumentala spåren. Centralt för alla fyra låtarna är utgångspunkten i och kärleken till skräckgenren och dess palett.
Hammett är ansvarig för produktionen av Portals, men har tagit in flera musikaliska krafter, inklusive Edwin Outwater, som dirigerade Metallicas liveframträdande 2019 med San Francisco Symphony Orchestra som resulterade i albumet S&M2, och Queens of The Stone Age-trummisen Jon Theodore.
Portals släpps 23 april 2022 digitalt, såväl som på CD och vinyl.
LÄS OCKSÅ: Ed Sheeran i oväntat samarbete med Bring Me The Horizon