Nyhet

Ikonisk scen ska säljas: "Ett misslyckande"

Det politiska styret i Borås har gjort en U-sväng: nu ska Rockborgen säljas, rapporterar Borås Tidning.

Framtiden för Rockborgen – den gamla fabrikörsvillan i Annelunds­parken – har diskuterats i Borås under många år. Vid måndagens möte i kommunstyrelsen togs det slutliga beslutet: fastigheten ska säljas.

Från flera håll uttrycktes muntra tongångar över enigheten.

– Det är roligt att tiden är mogen för att vi är nästan helt överens, sade Anna Svalander (L) och tackade Moderaterna för initiativ genom åren.


Svalander syftade på att Moderaterna tidigare lämnat in ett förslag om att ”rusta upp och rädda Rockborgen”. Då fanns ingen bred enighet, men nu står samtliga partier bakom beslutet. För Vänsterpartiet var det inte ett entusiastiskt beslut.

– Vi förstår att det inte finns så många vägar att ta, men är emot försäljning av allmännyttan och ser det som ett misslyckande att vi inte har lyckats hitta ett alternativ till att överge Rockborgen på den öppna marknaden, sade Leila Talmoudi (V).

Partiet uttrycker oro för om en privat aktör kommer att respektera fastighetens kulturhistoriska arv och hänvisar till skrivningar som säger att nästa ägare inte får riva huset eller skada dess utseende.


Tidigare har Moderaterna velat sälja huset, men när förslaget inte fått gehör fokuserade partiet på att Rockborgen fortsatt skulle ägas av kommunen men förvaltas av det kommunala bolaget Industribyggnader i Borås (Ibab), som skulle se till att musik­huset kommer till användning.

LÄS OCKSÅ: Liam Gallagher avfärdar rykten: "Det händer inte"

ANNONCE