Nyhet

Beyoncé väcker spekulationer om nytt album

Spekulationerna kring Beyoncés nästa album har tagit fart efter ett uppmärksammat inlägg i sociala medier. Nu tillbakavisas uppgifterna av artistens publicist.

Ett viralt inlägg på X hävdar att ett tredje album i Beyoncés pågående trilogi – ännu utan titel – redan är klart. Enligt samma uppgifter ska en ny era inledas i samband med årets Met Gala.

I uppgifterna pekas helgens gala ut som startpunkt, med en efterföljande albumannonsering och en första singel senare i vår.

Artistens publicist Yvette Noel-Schure avfärdar dock uppgifterna, rapporterar Complex.


"Detta är fullständigt falskt!!", skriver hon i ett svar. 


Beyoncé är bekräftad som en av gästerna vid årets Met Gala, tillsammans med bland andra Sabrina Carpenter, Doja Cat och A$AP Rocky. Det blir hennes första framträdande vid galan på tio år.

Trilogin inleddes 2022 med Renaissance, präglad av influenser från svart dans- och discokultur. Uppföljaren Cowboy Carter från 2024 tog i stället avstamp i country och americana – genrer med stark koppling till svarta musikers historia.

Det tredje albumet är ännu inte bekräftat. Bland fans florerar dock spekulationer om att nästa steg kan röra sig mot rock.


LÄS OCKSÅ: Beyoncé nybliven medlem i miljardärsklubb

ANNONCE