Nyhet

Ariana Grande stämmer anonyma hackare

Enligt stämningsansökan ska hackare ha stulit och sålt hennes outgivna musik, videor och bilder.

Ariana Grande återvänder i år till samarbetet med den svenska producenten Ilya Salmanzadeh. I ett uttalande har hon tidigare beskrivit det kommande albumet Petal som något som ”växer fram ur motstånd”.

Nu stämmer popstjärnan anonyma hackare som enligt stämningsansökan ligger bakom läckor av outgivna låtar, videor och bilder från hennes inspelningar, enligt Variety.

Enligt henne har hundratals läckor skett sedan debuten 2011 med singeln Put Your Hearts Up. Hackarna stäms för att ”fastställa identiteten på dessa ännu okända och samvetslösa individer, så att de kan hållas ansvariga för sitt integritetskränkande och klandervärda agerande”.

Ansökan hävdar att de har använt nätfiske och hackerattacker för att komma åt digitala konton som tillhör personer i hennes omgivning, som producenter och fotografer. Därefter ska de ha tjänat stora pengar på att sälja vidare materialet. 

Under 2023, året innan hon släppte albumet Eternal Sunshine, ska hackare ha kommit åt över 45 outgivna låtar. En skiva som GAFFAs recensent Emma Thimgren beskrev som ett "återhållsamt tonskifte."

"Eternal Sunshine markerar en ny era för Grande. Hon är inte lika personlig som innan, och även om albumet stretar åt olika håll visar det upp ett mognare sound och inte minst stora framsteg för Ariana som producent."

Recensionen i sin helhet kan du läsa här.

Samma år som albumet gavs ut ska även en bedragare ha fått tillgång till flera outgivna bilder efter att ha utgett sig för att vara en fotograf.

LÄS OCKSÅ: Miljonregn för Hellström efter Ullevikonserterna

ANNONCE