Nyhet

Dylan träffar påven – väcker reaktioner med sin klädsel

Bob Dylan har träffat påven Leo XIV under ett privat besök i Vatikanen. Men det är framför allt den 85-årige musikerns klädval som har väckt uppmärksamhet.

När Bob Dylan togs emot av påven på onsdagen bar han en svart huvtröja med huvan uppdragen över huvudet. Bilderna från mötet fick snabbt spridning i sociala medier.

”Jag trodde först att det var en scen ur Star Wars”, skriver en användare på Instagram.

”Påven ser ut som om han släpar med sin tonårsson till ett konstmuseum”, skriver en annan.


Under mötet, som enligt Vatican News var kort och lättsamt, överlämnade påven ett radband till Dylan. Musikern gav i sin tur påven sin självbiografi.


Leo XIV har tidigare visat uppskattning för Dylans musik. I förordet till en bok om nedrustning som gavs ut tidigare i år citerade han artistens text Go Away You Bomb från 1963.

Det är inte första gången Dylan träffar en påve. År 1997 uppträdde han vid ett evenemang i Bologna där Johannes Paulus II deltog.

Läs också: Bob Dylan till Sverige – ställer ut bildkonst


ANNONCE