Nyhet

Årefestival tillbaka med jubileumsupplaga

Tio år efter premiären står det nu klart när skid- och musikfestivalen Åre Sessions äger rum nästa år.

Åre Sessions återvänder den 22–25 april 2027. Festivalen, som kombinerar skidåkning med konserter, arrangeras i samband med att skidsäsongen avslutas i Åre.

Nästa års upplaga markerar tio år sedan festivalen arrangerades för första gången.

Läs också: Veckans nya musik – kolla in våra spellistor


– Nu ser vi fram emot att ställa till med ett ordentligt kalas nästa vår och enligt tradition få avsluta säsongen med magiska dagar i backen och fantastiska konserter på kvällen, säger Liza Nilsson från festivalledningen i ett pressmeddelande.

Precis som tidigare ingår festivalentrén i det SkiPass som köps för helgen. Den som har säsongspass kan köpa till festivalentré separat.

Vilka artister som uppträder presenteras senare i höst. Tidigare har bland andra The Hives, Veronica Maggio, Molly Sandén och Oskar Linnros spelat på festivalen.


Läs också: Tio nordiska artister du bör kolla in

ANNONCE