I kväll är det dags för en ny säsong av det populära TV4-programmet. För Silvana Imam blev medverkan något helt annat än väntat.
Artisten är en av deltagarna i den nya säsongen. Hon tackade ja till programmet för att prova något nytt.
– Jag var bara med för att ha kul och för att göra något jag har inte gjort tidigare, säger hon till TT.
I tävlingen ska deltagarna avslöja vilka i gruppen som är förrädare innan de själva blir utröstade. Silvana Imam trodde sig ha en bild av hur spelet skulle fungera, men verkligheten blev en annan.
– Det var ingenting som jag hade tänkt mig. Det var som att vara i en upp-och-ner-värld, säger hon och skrattar.
– Det var på alla sätt och vis en helt galen upplevelse, fortsätter hon.
Läs också: Artisten klar för nya säsongen av "Förrädarna"
Bland årets deltagare finns även Liberalernas tidigare partiledare Johan Pehrson, programledarna Jessica Almenäs, David Druid och Lasse Kronér samt influerarna Klara Elvgren och Tim Rangström.
Johan Pehrson berättar att han inför inspelningen planerade att dra nytta av deltagarnas benägenhet att söka sig till grupper.
– Så jag hade väl tänkt att använda mig av människors behov av att tillhöra grupper, förklarar han för TT.
Läs också: Silvana Imam gör huvudrollen i Hamlet





