Dags för popdrottningen att ringa i klockorna.
Little Jinder ska ut på turné i vår. Med sig har hon förstås singeln Vita Bergens Klockor och det självbetitlade albumet.
Sångerskan kommer att inta Uppsala 20 februari, Malmö 24 april, Stockholm 8 maj och Lund 9 maj. Little Jinder är sedan tidigare klar för Uddevalla Solid Sound, Way Out West i Göteborg och Siesta i Hässleholm.
Albumet Little Jinder innehåller låtar som Inga E Som Vi E som blev framröstad till en av sommarens bästa låtar i P3, Random Folk, som släpptes i november förra året och förstås låten som hon gjorde tillsammans med Rebecca & Fiona, Vita Bergens Klockor.
Little Jinder har studerat på The Liverpool Institute For Performing Arts vilket är Paul McCartneys musikskola. Det var där sångerskan utformade sitt sound och fick ägna mycket tid åt låtskrivandet.