Stora ord igår kväll när den nya streamingtjänsten Tidal lanserades av samlade världsstjärnor.
Igår kväll, svensk tid, var det alltså dags för Jay-Z med kamrater att officiellt dra igång nystarten för den omdebatterade streamingtjänsten Tidal. Ett helt gäng världstjärnor i form av bland andra Beyoncé, Rihanna, Kanye West, Usher, Madonna och Alicia Keys var närvarande, vid sidan om Jay-Z. Vid lanseringen meddelades det att de alla är delägare i tjänsten. Och efter ett tal av Alicia Keys skrev samtliga artister på ett avtal tillsammans.
I samband med lanserings-eventet har också en mycket dramatisk PR-video skickats ut, där flera av stjärnorna uttalar sig. Och om man får tro dem så är det här början på en ny era. Jay-Z pratar om att man "ändrar historiens gång" och Madonna säger att det handlar om att "sätta konsten i det första rummet igen". Tjänstens slogan lyder: "Welcome to the beginning of a new era. Experience the difference. #TIDALforALL".
Tillammans med lanseringen bjuder man även på lite exklusiva musik-features på hemsidan i form av The White Stripes allra första tv-framträdande, Daft Punks film Electroma och spellistor signerade bland andra Arcade Fire och Beyonce.
Just nu kan man prova Tidal gratis i 30 dagar, därefter kostar det ca 10 dollar i månaden och för den dubbla slanten får du så kallad Lossless Hifi-kvalité på den streamade musiken, vilket är en av de features som tjänsten satsar hårt på.





