Nyhet

Forskare: Detta är psykopaters favoritmusik

GAFFA.se – allt om musik

Klassisk musik förknippas ofta med psykopater. Tacka Beethoven-älskaren Alex i A Clockwork Orange och Bach-diggaren och kannibalen Hannibal Lecter för det, skriver The Guardian

Ett och annat undantag har det funnits, exempelvis Patrick Bateman i American Psycho, som både avgudar och gör djupgående kulturanalyser av Whitney Houston. Men annars har det mest varit klassisk musik som tonsatt människoätning och seriemord i filmens värld.

LÄS OCKSÅ: Så bra var Rolling Stones i Danmark


I det verkliga livet verkar en annan musikstil vara psykopatens favoritgenre. Enligt en studie från New York University, utförd på 200 personer som fick lyssna på 260 låtar, diggar personer med psykopatiska drag No Diggity med Blackstreet och Lose Yourself med Eminem extra mycket.

Forskarteamet bakom studien understryker att resultaten är preliminära och opublicerade. Men de tycker att svaren är intressanta och vill utöka forskningen och fråga ut ännu fler personer med mer eller mindre starkt framträdande psykopatdrag om deras musiksmak.

LÄS OCKSÅ: VECKANS SPELNING: Unge Ferrari och Arif i Stockholm


De minst psykopatiska musiklyssnarna är enligt en jämförande studie som teamet utförde personer som diggar My Sharona med The Knack och Titanium med Sia. Syftet med undersökningen är enligt forskarna att man ska kunna identifiera psykopater utifrån deras spellistor.

”Media porträtterar psykopater som yx- och seriemördare, men i realiteten är de inte så lätta att upptäcka, de är inte som Jokern i Batman. De kan vara din arbetskamrat och de smälter in", säger forskningsledaren till The Guardian.

Hugg in på Eminems Lose Yourself nedan, diggar du den så finns det en risk att du är psykopat. Möjligtvis. Kolla också dina egna och dina vänners spellistor – bara för att vara säker.

FÖLJ GAFFA PÅ FACEBOOK FÖR SENASTE MUSIKNYTT

ANNONCE