Nyhet

MEST LÄST: Manowar-gitarristen gripen för barnpornografi

GAFFA.se – allt om musik

Manowar-gitarristen Karl Logan har gripits för innehav av barnpornografi, rapporterar The Blast.

Den 53-årige gitarristen finns med på Mecklenburg County Sheriff's Office hemsida, där det framkommer att Logan greps redan i augusti i år i Charlotte, North Carolina. Han greps för ”six counts of third-degree exploitation of a minor.”

LÄS OCKSÅ: Frej Larsson frias – stod åttalad på grund av låttext 


Manowar kommenterade nyligen det hela på twitter: ”Med anledning av Karl Logan’s gripande och anklagelserna mot honom: På grund av att Karl och hans advokater hanterar dessa problem, kommer han inte framträda med Manowar. Det nya albumet och den kommande turnén kommer inte att påverkas.”

Artikeln fortsätter under tweeten. 

LÄS OCKSÅ: Bon Jovi till Sverige 

Det offentliga utlandet på twitter har dock upprört många som menar att Manowar inte tar tydligt avstånd från det brott Karl Logan greps för, eller är tydliga med huruvida Logan kommer att fortsätta i bandet eller inte, skriver NME.


Karl Logan har varit medlem i Manowar sedan 1994.

LÄS OCKSÅ: Festivalen återvänder – om man utesluter "vulgära låtar"

ANNONCE