En grupp botkonton inledde i oktober en samordnad smutskastningskampanj mot Taylor Swift, med konspirationsteorier som kopplade henne till Donald Trump och nazism.
En omfattande nätkampanj anklagade i oktober den amerikanska artisten Taylor Swift för att smygreferera till nazism i sitt nya album The Life of a Showgirl och i tillhörande merchandise. Det visar en ny rapport från det AI-drivna analysföretaget Gudea.
Mellan albumsläppet 4 oktober och 18 oktober publicerades över 24 000 inlägg från drygt 18 000 konton på 14 olika sociala plattformar. Inläggen hävdade bland annat att ett blixtformat halsband i Swifts officiella butik liknade SS-symbolen och att ordet ”savage” i en låttext var en medveten hundvissla.
Trots att de misstänkta kontona bara utgjorde 3,7 procent av alla som skrev om Swift stod de för 28 procent av den totala diskussionen. Den 6–7 oktober kom dessutom 35 procent av inläggen från botar, enligt Gudea. Kampanjen tog fart på webbsidan 4chan men spreds snabbt till mer mainstream-plattformar som X.
När Swifts fans gick till motattack mot de felaktiga påståendena fick kampanjen ytterligare spridning via plattformarnas algoritmer.
– Det här visar hur en strategiskt utlagd lögn kan omvandlas till ett till synes autentiskt samtal och förändra allmänhetens uppfattning – även om de flesta inte tror på ursprungsanklagelsen, säger Gudeas grundare och vd Keith Presley till Rolling Stone.
Han fortsätter:
– Att provocera fram ilska hos fansen är en del av målet för den här typen av narrativ, oavsett vem som ligger bakom. Särskilt inflammatoriska kampanjer belönas av algoritmerna. Inflytelserika konton hakar på först, eftersom det ger klick.
Företaget har inte kunnat identifiera vilka som orkestrerade attacken, men rapporten pekar på ett tydligt kontoöverlapp mellan dem som spred nazianklagelserna mot Swift och dem som samtidigt drev en separat kampanj mot skådespelaren Blake Lively, nära vän till Swift, i samband med den pågående rättsprocessen kring filmen It Ends With Us.
Taylor Swift har själv inte kommenterat anklagelserna.
LÄS OCKSÅ: Donald Trump går till angrepp mot Taylor Swift – igen





