Nyhet

Sahara Hotnights släpper album och gör turné

Sahara Hotnights följer upp sitt senaste album med ny musik och turné. Den 13 februari släpps ”No One Ever Really Changes” – bandets första album på fyra år – och samma dag inleds en klubbturné i Lund.

Första singeln, Always Like This, släpps redan på fredag. Låten handlar om "hur självtvivlet alltid kommer och petar i ens drömmar", enligt ett pressmeddelande.

– Jag skrev den hemma i sängen en vårvintermorgon på en skruttig nylonsträngad gitarr och sedan blommade den ut när hela bandet sågs i replokalen och den fick larma och göra sig till, säger sångaren Maria Andersson.

Turnén fortsätter efter premiären i Lund med stopp i Göteborg den 14 februari, Uppsala den 19 februari, Umeå den 20 februari och Stockholm den 21 februari.


Nyheten kommer kort efter att bandet valts in i Swedish Music Hall of Fame.

LÄS OCKSÅ: Intervju med Sahara Hotnights: "Vår Fucking Åmål-jargong försvinner aldrig"

ANNONCE