Nyhet

Yukimi fortsätter solo – aktuell i "På spåret"

Efter framgångarna med Little Dragon fortsätter Yukimi Nagano på egen hand.

Musikern Yukimi Nagano, känd som sångerska i det Göteborgsbaserade bandet Little Dragon, fortsätter sin solokarriär med ny musik. I våras släppte hon albumet For You, och är nu tillbaka med EP:n Yume.

– Det känns roligt att vara lite mer direkt, att dela med sig medan järnet är varmt, säger Nagano till TT.

EP:n kretsar kring temat drömmar i vid bemärkelse.


– Dagdrömmar, romantiska fluffiga rosa drömmar, tron på sina egna drömmar. Jag tycker att det finns en vikt i de här tiderna, att drömma stort och ha ett slags hopp, säger hon.

Nagano, som nyligen tilldelades Stenastiftelsens kulturstipendium, vill nu utveckla även det visuella uttrycket i sitt skapande.

Parallellt blir hon i höst husartist i SVT:s På spåret.


– Jag kände först "vad är det för konstigt program", men sedan sitter man där till slut och nickar åt bandmedlemmarna att man vet svaret, berättar hon för TT.

LÄS OCKSÅ: På spåret tillbaka i rutan – musikögonblicken vi minns

ANNONCE