Den ena halvan av duon bakom megahiten ”Tainted Love” har gått bort i sitt hem i London.
Dave Ball, känd som den instrumentella drivkraften i syntpopduon Soft Cell, har avlidit vid 66 års ålder, rapporterar BBC. Ball gick stilla bort i sitt hem i London onsdagen den 22 oktober, bara några dagar efter att duon färdigställt sitt kommande album Danceteria, som släpps 2026.
Enligt BBC hade Dave Ball under de senaste åren kämpat med allvarliga hälsoproblem och uppträdde de sista två åren i rullstol. Trots sjukdomsperioden – som bland annat omfattade lunginflammation och sepsis – ska han enligt vänner och kollegor ha varit vid gott mod under sommaren, då arbetet med det nya albumet slutfördes.
– Han var fokuserad och så glad över det nya albumet, som vi bokstavligen färdigställde för bara några dagar sedan. Det är så sorgligt, för 2026 var tänkt att bli ett riktigt upplyftande år för honom, men jag finner tröst i att han hann höra den färdiga skivan och var stolt över resultatet, säger sångaren och den andra halvan av duon, Marc Almond, i ett uttalande.
Dave Ball bildade Soft Cell tillsammans med Marc Almond 1977, när de båda studerade konst på Leeds Polytechnic. Gruppen blev ett av 1980-talets mest tongivande synthpopnamn och är för många mest känd för hiten Tainted Love. Låten sålde över 21 miljoner exemplar världen över och räknas i dag som en av årtiondets mest ikoniska singlar.
Efter Soft Cells upplösning 1984 bildade Ball technoduon The Grid tillsammans med Richard Norris. Gruppen fick en hit med Swamp Thing 1994.
Soft Cell återförenades i början av 2000-talet och släppte comebackalbumet Cruelty Without Beauty 2002. Sedan dess har duon sporadiskt släppt nytt material – fram till Balls bortgång. Danceteria blir det sista albumet han medverkar på.
Artikeln publicerades ursprungligen på GAFFA Danmarks webbplats och har översatts till svenska av GAFFA Sverige.
LÄS OCKSÅ: Kiss-stjärnan Ace Frehley död – blev 74 år


