Nyhet

Sabrina Carpenter om män: "En rolig art att följa"

Sabrina Carpenter har ambivalenta känslor gentemot män. Hon beskriver dem som en ”rolig art att följa”, både på gott och ont.

Sabrina Carpenter, som nyligen släppte albumet Man’s Best Friend, berättar i en intervju med Vouge Italia att hon har upplevt både positiva och negativa möten med män.

– Jag känner mig verkligen älskad, inspirerad och älskad av några, men förvirrad, attackerad och hånad av andra, säger hon i intervjun.

På albumet gestaltar Carpenter sina känslor kring olika typer av relationer med män. I låten Manchild tar hon upp frustrationen över att ofta dras till omogna eller ansvarslösa partners, och beskriver hur det kan kännas att behöva ta på sig rollen som den vuxna i relationen.


– Jag ville fånga känslan av att bli frustrerad över att hantera någon som inte är redo att växa upp, säger hon.

I Tears ironiserar hon över kärlekens komplexitet och hur det kan vara förföriskt när en partner gör precis det minsta möjliga för att visa sitt intresse.

– Det är en lite sarkastisk hyllning till när någon gör precis tillräckligt för att hålla en intresserad, men inte mer. Det är en lek med hur attraktion och förväntningar kan vara komplicerade, säger Carpenter.


Hon har tidigare berättat att albumet föddes ur en svår period, men att hon kommit ut ur den med en mer nyanserad syn på relationer.

Utöver musiken väntar flera nya projekt för Carpenter, bland annat en debut på Grand Ole Opry, som programledare för Saturday Night Live och som huvudakt på Coachella 2026.

LÄS OCKSÅ: Sabrina Carpenter försvarar kontroversiellt omslag


ANNONCE