Fröken Snusks samarbete med Sverigedemokraterna sticker ut. Enligt forskare är det betydligt ovanligare att artister förknippas med partier på högerkanten.
Fröken Snusk ska uppträda under Sverigedemokraternas valrörelse och har även släppt en låt tillsammans med partiledaren Jimmie Åkessons dansband.
Enligt partiets presskontakt var det artisten som tog initiativ till samarbetet, rapporterar TT.
Läs också: Fröken Snusk och Åkesson släpper låt ihop
Bengt Johansson, forskare inom politisk kommunikation vid Göteborgs universitet, reagerade på beskedet.
– Jag blev ganska förvånad, säger han.
Enligt Johansson har det under senare år varit vanligare att artister engagerar sig i enskilda politiska frågor än i specifika partier.
– Artister har lånat ut sig till vissa frågor, som att stödja Palestina eller klimatfrågan, men att kopplas till politiska partier har inte varit lika vanligt de senaste decennierna.
Rasmus Gozzi, upphovsmannen bakom Fröken Snusk, berättar att en anledning till samarbetet med SD är att han vill väcka samhällsdebatt. Han anser att kulturlivet dominerats av artister med socialistiska och vänsterorienterade åsikter.
– Vilket är helt okej, men jag tror också att folk som tänker annorlunda inte vågat uttrycka sig, säger Gozzi till TT.
Kopplingen mellan artister och politiska partier är vanligare i USA, enligt Orla Vigsö, professor inom mediekommunikation vid Göteborgs universitet.
– Vissa har gjort det med framgång och i andra fall har det slutat med skarp tillsägelse från artisterna. Det är alltid enklare om man frågar innan, säger Vigsö.
Han pekar också på en skillnad mellan de politiska lägren i USA.
– Demokraterna har inte haft sådana problem, då folk till exempel var stolta över att kopplas ihop med Barack Obama, säger han till TT.
Läs också: Kulturministern om avbokningen: "Märkligt"



