Nyhet

Förvirring inför finalkvalet – SVT svarar

Reglerna för finalkvalet i Melodifestivalen är desamma som i fjol, uppger SVT. Trots det har röstningsförfarandet väckt frågor.

– Jag förstår om folk tycker det varit oklart eller otydligt, säger projektledare Anders Wistbacka till TT.

Finalkvalet, som ersatt andra chansen, avgörs i samband med den sista deltävlingen. Där möts de fem bidrag som slutat trea i respektive omgång och gör upp om två finalplatser.

Inför årets tävling har Radiohjälpens röster i appen tagits bort. I övrigt är upplägget detsamma som tidigare, enligt SVT.


– I grunden är det samma regler som gäller i år som vi hade i fjol. Vi ändrar ingenting förutom att Radiohjälpsrösterna i appen räknas bort, säger Wistbacka.

Under säsongen har även Swish-röstning införts stegvis, vilket inneburit att bidrag i den första deltävlingen inte kunnat samla sådana röster.

– Vi har smugit ut det under säsongen, för vi ville inte överbelasta Swish.


I själva finalkvalet räknas endast hjärtröster i appen och telefonröster under sändningen.

Röstningsmodellen ändrades i fjol efter kritik om att bidrag som tävlade samma kväll gynnades. Numera går en finalplats till det bidrag som totalt fått flest röster bland deltävlingarnas treor, viktat efter hur många som röstat i respektive omgång.

– Det är viktat mot hur många som röstat i just den deltävlingen, så att resultatet blir jämnt. Om väldigt många röstade i Malmö till exempel så krävs det att den artisten som tävlade då fått ännu fler röster totalt för att ligga bra till.


När den första finalisten presenterats öppnas röstningen på nytt mellan de fyra återstående bidragen.

– Det är väldigt mycket poäng som ska delas ut. Alla får möjlighet till nya röster med hjärtat i appen och via telefon. I grunden är det ganska enkelt, säger Wistbacka.

LÄS OCKSÅ: Mello inför förtidsröstning – mot betalning


ANNONCE