Över 200 svenska kulturprofiler har skrivit under ett upprop för kraftfullare åtgärder för klimatet och ett stärkt försvar av demokratin.
Bland undertecknarna finns artister som Lars Winnerbäck, Lisa Nilsson, Thomas Stenström och Daniela Rathana samt skådespelarna Marie Göranzon och Alexander Skarsgård.
Läs också: Ny valkompass lyfter musikfrågor
I en debattartikel i Aftonbladet skriver de att klimat- och demokratifrågorna har åsidosatts de senaste åren.
"Inför valet försöker politikerna fylla den svenska flaggan med sina egna intressen. Vi har skapat det här uppropet för att samla alla som vill försvara demokratin och klimatet. Det här är ingen höger- eller vänsterfråga – det här handlar om vår gemensamma framtid", skriver de.
På onsdagen medverkar flera av de medverkande artisterna under Almedalsveckan på Gotland för att uppmärksamma frågorna.
Läs också: 8 000 speltillfällen har försvunnit – visar ny rapport




