Jakob Hellman ger sig ut på sommarturné. Därefter väntar en paus från turnerandet.
Turnén har premiär på Liseberg i Göteborg på lördag och avslutas på Mosebacketerrassen i Stockholm den 18 augusti.
Läs också: Jakob Hellmans tio bästa låtar
Enligt ett pressmeddelande blir sommarens spelningar ett avslut på de senaste årens intensiva comebackperiod, som omfattat omkring 200 konserter.
– Jag tänker inte lägga av dock, det är viktigt att påpeka. Det planerar jag att aldrig göra. Den här turnén blir ett bokslut över de senaste åren för mig, ett levande samlingsalbum, säger Jakob Hellman.
Hellman debuterade 1989 med albumet …Och stora havet, som blev ett stort genombrott. Efter många år utanför rampljuset återvände han 2021 med albumet Äntligen borta.
Sedan comebacken har han bland annat medverkat i Så mycket bättre, turnerat och släppt ytterligare ett album, fjolårets Slutet gott.
Läs också: Intervju med Jakob Hellman: "Många har varit tålmodiga"





