Uppladdningen inför finalen i Melodifestivalen har präglats av hälsoproblem bland flera av de tävlande artisterna. Både röstbesvär, halsont och andra sjukdomar har påverkat repetitionerna dagarna före lördagens avgörande.
En av dem som dragits med problem är storfavoriten Felicia, som enligt oddssättare och experter tippas vinna tävlingen. Hon uppger att hon fått ont i halsen och misstänker en förkylning, vilket gjort att hon varit försiktig under repetitionerna.
– Jag försöker att inte prata så mycket, dricker varmt vatten, använder min ångmaskin och vilar så mycket det går, säger hon till TT.
Flera planerade intervjuer har ställts in, men hennes medverkan i finalen är enligt henne själv inte i fara. Läkare har dessutom uteslutit halsfluss.
– Jag har varit hos läkare och de har konstaterat att det inte är halsfluss i alla fall. Det kan vara stress, men jag känner mig inte så stressad. Det bästa är nog att bara ge järnet när det väl gäller, säger Felicia.
Även Smash Into Pieces har haft en tuff period under tävlingen. Inför bandets deltävling i Malmö för två veckor sedan drabbades sångaren Chris Adam av magsjuka och tvingades isoleras.
Bandkollegan Per Bergquist säger att situationen nu är bättre.
– Vi känner oss friska nu. Vi har nog gått igenom det värsta, då när Adam var sjuk, säger han till TT.
Brandsta City Släckers har samtidigt haft flera bakslag. Först skadade Olle Östberg fingret under deltävlingen i Göteborg och fick tre stygn. Kort före finalen hamnade han dessutom på sjukhus där läkare konstaterade akut gikt.
– Han säger själv att "Jag är på gång". Han vill ju detta så in i bomben, säger bandkollegan Glenn Borgkvist.
Vid repetitionerna på torsdagen transporterades Östberg i rullstol. Gruppen har också förberett en reservlösning om hans tillstånd skulle försämras.
– Han kommer inte kunna åka ner längs glidstången om vi säger så. Vi har en plan B, en person som vi kontaktat och som det är naturligt att han är med i så fall. Men mer kan vi inte avslöja, säger han.
Även Lilla Al-Fadji uppger att han har problem med halsen inför finalen.
– Min hals är fucked up. Men jag har ju ändå tagit mig hit så det är bara att köra, köra, köra, säger han till TT.
LÄS OCKSÅ: Förvirring inför finalkvalet – SVT svarar



